ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑρχικήΑρχική  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Site Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Site Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 1456
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2023
Τόπος : Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα

Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ   Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 01, 2023 5:56 pm

Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ

Γιατί άραγε οι άνθρωποι φέρονται αχάριστα;

Από την προσωπική και την κοινωνική μου εμπειρία έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα:

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ!

Εκεί κρύβεται όλο το μυστικό...

Ευγνωμοσύνη γνώρισα στη ζωή μου όταν προσέφερα επειδή μου το ζήτησαν.

Αχαριστία και αγνωμοσύνη γνώρισα στη ζωή μου όταν προσέφερα χωρίς να μου το ζητήσουν...

Άρα, ερχόμαστε για μία ακόμη φορά στο συμπέρασμα ότι στη δεύτερη περίπτωση, γίνεται παρέμβαση στο νόμο του κάρματος!

Από αντίδραση, λοιπόν, η ψυχή θα δείξει αχαριστία, συνειδητά ή ασυνείδητα για να σε φρενάρει, νιώθοντας ότι τελικά δεν τη βοηθάς!

Έχω παρατηρήσει, επίσης, ότι μπορεί να δείξει αχαριστία και ένας άνθρωπος ανώριμος πνευματικά ή ένας άνθρωπος που δεν πιστεύει και δεν αγαπά τον εαυτό του. Πολλές φορές, τα άτομα αυτά, όταν τους προσφέρεις, χωρίς να το ζητήσουν, νιώθουν ότι δεν το αξίζουν! Το αποτέλεσμα είναι στραφούν εναντίον στον ευεργέτη τους!

Ας μη ξεχνάμε και τις σοφές ρήσεις:

"Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος" και "Έφτυσε στο πιάτο που του πρόσφερες".

Γενικά, όσο πιο εξελιγμένος είναι ένας άνθρωπος, τόσο και πιο ανεπτυγμένο έχει το αίσθημα της ευγνωμοσύνης, ειδικά προς το Θεό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Youtube https://starworld.forumgreek.com
space heart
Συντονιστής
Συντονιστής
space heart


Αριθμός μηνυμάτων : 350
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2023
Τόπος : Ουράνια Πεδία

Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ   Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 01, 2023 5:58 pm

Καταπληκτικό, ανθρώπινο, ζωντανό, καυστικό... και επίκαιρο θέμα!

Έχεις απόλυτο δίκιο Μάρω μου!

Σ' ευχαριστούμε!


msn_cat
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Star knight
Αστεράκι
Αστεράκι
Star knight


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ημερομηνία εγγραφής : 01/07/2023
Τόπος : Αθήνα

Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ   Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 01, 2023 6:03 pm

ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΑΓΝΩΜΟΣΥΝΗ...

Έχει να κάνει με τα αποθέματα Αγάπης στη ψυχή κάθε ανθρώπου...

Η ανιδιοτελής προσφορά σχετίζεται με την Αγάπη άνευ όρων και ανταλλαγμάτων.

Αν μία ψυχή δεν έχει πλούσια αποθέματα Αγάπης, τότε δεν μπορεί να δεχθεί και να αντέξει την Αγάπη που εισπράττει από κάποιον άλλον, που υπερέχει σε αυτό το σημείο.

Ανάλογα, λοιπόν, το επίπεδο εξέλιξης της κάθε ψυχής, ανάλογη θα είναι και η αποδοχή της στα δώρα της προσφοράς των άλλων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ :: Η ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΜΑΣ! :: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ-
Μετάβαση σε: