ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑρχικήΑρχική  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Site Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Site Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 1456
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2023
Τόπος : Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ   ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 02, 2023 2:19 pm

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ!

Ένα θέμα επίκαιρο ανά τους αιώνες!

Ανταγωνισμός είναι ο αγώνας μεταξύ περισσοτέρων για την επικράτηση ή για την επίτευξη κάποιου σκοπού.

Στα οικονομικά ανταγωνισμός μεταξύ επιχειρήσεων είναι ο αγώνας μεταξύ τους για την επικράτηση στην αγορά και την αύξηση του μεριδίου αγοράς του καθενός. Η Πολιτική του Ανταγωνισμού ορίζει τους στόχους, που επιδιώκονται μέσω του ανταγωνισμού.

(Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια)

Βλέπουμε εδώ, ότι ο ανταγωνισμός, είτε σε προσωπικό, είτε σε επαγγελματικό επίπεδο σχετίζεται με την επικράτηση!

Ανταγωνίζομαι, λοιπόν, κάτι ή κάποιον, για να ξεχωρίσω και για να βγω μπροστά.

Υπάρχουν δύο είδη ανταγωνισμού:

- Ο υγιής ανταγωνισμός (άμιλλα)
- Ο αθέμιτος ανταγωνισμός (επικράτηση μέσω της βίας, κυρίως ψυχολογικής)

Μέσα από τον υγιή ανταγωνισμό (άμιλλα), επέρχεται πάντα η εξέλιξη!
Μέσα από το αθέμιτο ανταγωνισμό, επέρχεται πάντα η στασιμότητα!

Ας εξετάσουμε τώρα, τον αθέμιτο ανταγωνισμό, πράγμα που συναντούμε κατά κόρον στην καθημερινή μας ζωή, σε όλα τα επίπεδα.

Ο αθέμιτος ανταγωνισμός ξεκινά, κυρίως, από το ΕΓΩ του ανθρώπου, που επιθυμεί να το επιβάλει με κάθε τρόπο! Τα άτομα με ένα υπερτροφικό ΕΓΩ, είναι αυτά που δεν έχουν δουλέψει με τον εαυτό τους, που θέλουν να έρχονται πάντα πρώτα και δεν δέχονται με κανέναν τρόπο άλλα, ισότιμα ή ανώτερα από αυτά άτομα.

Τα άτομα αυτά προσπαθούν να υπονομεύσουν με διάφορες μεθόδους τους άλλους. Η πιο συνηθισμένη μέθοδος είναι να τα μειώνουν, να μην αναγνωρίζουν την αξία τους και να μην τα επικροτούν. Με αυτούς τους ψυχολογικούς χειρισμούς, τα βγάζουν έντεχνα από τη μέση και τα αφήνουν στο περιθώριο.

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία είναι μακρύ και δύσβατο... στην άκρη του, όμως, υπάρχει πάντα φως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Youtube https://starworld.forumgreek.com
space heart
Συντονιστής
Συντονιστής
space heart


Αριθμός μηνυμάτων : 350
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2023
Τόπος : Ουράνια Πεδία

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ   ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 02, 2023 2:23 pm

Πολύ ωραίο θέμα!

Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι ακόμα, σε σχέση με όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που αναφέρθηκαν.

Ο εγωιστής άνθρωπος μένει πάντα στάσιμος!

Και ξέρετε γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ!

Δεν δέχεται καμία άλλη πληροφορία, εκτός από τις δικές του, δεν δέχεται καμία συμβουλή, δεν δέχεται ποτέ να αναγνωρίσει τα τρωτά του σημεία!

Και πάντα θεωρεί ότι οι άλλοι τον βγάζουν κακό! Δεν κάθεται να σκεφθεί, μήπως και αυτός έχει κάνει κάποια λάθη, μήπως και αυτός δεν έχει κάνει κάτι σωστά...

Τέλος, θα συμφωνήσω με την καλή μου Site Admin... είναι πολύ μακρύς και δύσκολος ο δρόμος προς την αυτογνωσία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ιέρεια
Αστέρι
Αστέρι
Ιέρεια


Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2023
Τόπος : Ο Ναός της Σοφίας

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ   ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 02, 2023 2:27 pm

Αχ, Site Admin μου, πόσο δίκιο έχεις!

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου κάτι σπουδαίο, αλλά τα έχω ζήσει αυτά που γράφεις. Και με έχουν μειώσει και με έχουν προσβάλει, χωρίς να έχω κάνει τίποτα, ίσα - ίσα για να ξεχωρίσουν και για να επιβληθούν κάποιοι άλλοι. Και αυτό έχει συμβεί και στις αισθηματικές μου σχέσεις... ειδικά εκεί...

Δεν μπορώ να καταλάβω, πως ένα άτομο που λέει πως σε αγαπάει και να το δείχνει κιόλας, να σε ανταγωνίζεται. Δηλαδή, τι πειράζει σε μερικά σημεία, να γνωρίζεις περισσότερα πράγματα από αυτόν ή να έχεις χαρίσματα που δεν τα έχει αυτός;

Άλλοι υπερτερούμε σε κάποια και σε άλλα μειονεκτούμε. Ας δεχτούμε ο ένας τον άλλον όπως είναι, με τα υπέρ του και τα κατά του και ας έχουμε αγάπη, αντί εγωισμό. Είναι εύκολο όμως;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ :: Η ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΜΑΣ! :: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ-
Μετάβαση σε: