ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑρχικήΑρχική  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΕΞΟΥΣΙΑ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Site Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Site Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 1456
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2023
Τόπος : Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα

ΕΞΟΥΣΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΞΟΥΣΙΑ   ΕΞΟΥΣΙΑ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 02, 2023 3:13 pm

ΕΞΟΥΣΙΑ...

Μία επίκαιρη λέξη... ανά τους αιώνες...

Εξουσία του κράτους...
Εξουσία των γονιών...
Εξουσία των φίλων...
Εξουσία των συντρόφων....
Εξουσία... και ο κατάλογος μακρύς...

Τι είναι άραγε η εξουσία και από πού πηγάζει;

Κατά τη γνώμη μου, η εξουσία πηγάζει από τρεις βασικούς παράγοντες:

- Τη χαλιναγώγηση (απαραίτητη για τα μη «ελεγχόμενα» άτομα)
- Την έλλειψη προσωπικής αυτοπεποίθησης, εξέλιξης και σεβασμού
- Την έλλειψη της Αγάπης

Η πρώτη περίπτωση, είναι αποδεκτή, λόγω συνθηκών...

Η δεύτερη περίπτωση, έγκειται στο παιχνίδι της επιβολής, λόγω των παραγόντων που ανέφερα παραπάνω...

Η τρίτη περίπτωση, είναι η πιο σημαντική... η έλλειψη της Αγάπης (της Θεϊκής, της άδολης, δηλαδή) προκαλεί μία μη αρμονική ροή ενέργειας... Τα άτομα, κατ' επέκταση, γίνονται καχύποπτα, επιθετικά, μνησίκακα... με τον έλεγχο της Εξουσίας προσπαθούν να αντικαταστήσουν αυτή την ενέργεια για να νιώσουν καλά και ασφαλή...

Γνωρίζοντας - μαθαίνοντας καλά τον εαυτό μας, που είναι και το ζητούμενο της ύπαρξής μας εδώ στη γη = εξέλιξη, θα μπορέσουμε σιγά - σιγά να γεμίσουμε την καρδιά μας μ' Αγάπη και συμπόνια... η Εξουσία, τότε, δε θα έχει πια καμία θέση στη ζωή μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Youtube https://starworld.forumgreek.com
space heart
Συντονιστής
Συντονιστής
space heart


Αριθμός μηνυμάτων : 350
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2023
Τόπος : Ουράνια Πεδία

ΕΞΟΥΣΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΞΟΥΣΙΑ   ΕΞΟΥΣΙΑ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 02, 2023 3:17 pm

Πολύ ωραίο θέμα!

Κατά τη γνώμη μου η εξουσία είναι ιδίωμα του ανασφαλούς ανθρώπου...

Του ανθρώπου που δεν έχει δομήσει υγιώς το χαρακτήρα του και την προσωπικότητά του...

Μέσα, λοιπόν, από την άσκηση της εξουσίας προσπαθεί να νιώσει δυνατός και ισχυρός!

Μιλάμε, βέβαια, για την εξουσία που ασκείται από άτομο προς άτομο και όχι για την εξουσία του κράτους, η οποία είναι απαραίτητη στους χρόνους που διανύουμε. Αν υπάρξει στο μέλλον μία ιδανική κοινωνία (πράγμα που εύχομαι ολόψυχα) ίσως δε χρειάζεται και αυτός ο τύπος της εξουσίας.

Όταν ένας άνθρωπος νιώθει καλά με τον εαυτό του, τότε δεν του είναι απαραίτητο να προσδιορίζει το "Εγώ" του μέσα από ψυχολογικούς χειρισμούς και τερτίπια προς τους άλλους...

Για μένα δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα, επίσης, από την εξουσία που ασκείται μέσω εκβιασμού...

Εκεί πια φθάνουμε στην εξαθλίωση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Site Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Site Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 1456
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2023
Τόπος : Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα

ΕΞΟΥΣΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΞΟΥΣΙΑ   ΕΞΟΥΣΙΑ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 02, 2023 3:20 pm

Γεια σας αγαπητοί μου φίλοι

Η εξουσία έχει να κάνει και με τον αθέμιτο ανταγωνισμό!

Ο αθέμιτος ανταγωνισμός ξεκινά, κυρίως, από το ΕΓΩ του ανθρώπου, που επιθυμεί να το επιβάλει με κάθε τρόπο! Τα άτομα με ένα υπερτροφικό ΕΓΩ, είναι αυτά που δεν έχουν δουλέψει με τον εαυτό τους, που θέλουν να έρχονται πάντα πρώτα και δεν δέχονται με κανέναν τρόπο άλλα, ισότιμα ή ανώτερα από αυτά άτομα.

Τα άτομα αυτά προσπαθούν να υπονομεύσουν με διάφορες μεθόδους τους άλλους. Η πιο συνηθισμένη μέθοδος είναι να τα μειώνουν, να μην αναγνωρίζουν την αξία τους και να μην τα επικροτούν. Με αυτούς τους ψυχολογικούς χειρισμούς, τα βγάζουν έντεχνα από τη μέση και τα αφήνουν στο περιθώριο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Youtube https://starworld.forumgreek.com
Διαφωτισμένος
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Διαφωτισμένος


Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2023
Τόπος : Αθήνα

ΕΞΟΥΣΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΞΟΥΣΙΑ   ΕΞΟΥΣΙΑ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 09, 2023 4:22 pm

Όλα ξεκινούν από το "Εγώ" μας!

Το "Εγώ" είναι από τη μια η κινητήρια δύναμη του κάθε ατόμου (ο καθένας μας προσπαθεί να ξεχωρίσει και να διακριθεί ο ίδιος, κάνει πράγματα για να ικανοποιήσει αποκλειστικά και μόνο τον εαυτό του, προσπαθεί να απομακρύνει ότι δυσάρεστο από κοντά του κ.λ.π.).

Όταν η συνολική προσωπικότητα ενός ανθρώπου είναι υγιής και ισορροπημένη τότε το "Εγώ" του ατόμου εντάσσεται καλά μέσα σε αυτήν, δεν νοιώθει να απειλείται με το παραμικρό, εκδηλώνεται κυρίως δημιουργικά.

Όταν, όμως, ο άνθρωπος είναι ελλιπής το "Εγώ" δεν τροφοδοτείται με υγιείς τρόπους, αισθάνεται να απειλείται και προσπαθεί να αναπληρώσει με άλλους τρόπους.

Η εξουσία είναι ο πιο συνήθης ίσως τρόπος για να τροφοδοτηθεί ένα ελλειμματικό "Εγώ". Η εξουσία είναι δύο ειδών: η "αρσενική" και η "θηλυκή".

Με τον όρο "αρσενική" εξουσία εννοώ τη φανερή, την εκδηλωμένη (π.χ. την εξουσία ενός διευθυντή απέναντι στους υπαλλήλους του, την εξουσία ενός ψηλότερου και δυνατότερου από τα άλλα παιδιά που δυναστεύει τα υπόλοιπα)! Αυτού του τύπου την εξουσία την ξέρουμε όλοι πολύ καλά, την αναγνωρίζουμε εύκολα και μπορούμε εν δυνάμει να πάρουμε μέτρα προστασίας απέναντι της.

Με τον όρο "θηλυκή" εξουσία εννοώ την κρυφή, την μη εκδηλωμένη εκείνη. Είναι η εξουσία που ασκεί ένας άνθρωπος σε κάποιον άλλο μέσα από κατάλληλους συναισθηματικούς, ψυχολογικούς ή και σεξουαλικούς χειρισμούς, εκβιασμούς κ.λ.π. Αυτή είναι μία πολύ επικίνδυνη μορφή εξουσίας γιατί αφενός δεν φαίνεται και αφετέρου αργεί κάποιος να τη συνειδητοποιήσει.

Η θηλυκή εξουσία υιοθετείται πιο εύκολα από τις γυναίκες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άντρες που ασκούν θηλυκού τύπου εξουσία). Και επειδή η γυναίκα θεωρείται από την κοινωνία σαν πιο αδύναμο πλάσμα το "Εγώ" μίας ελλειμματικής γυναίκας τροφοδοτείται πολύ έντονα όταν καταφέρει να "παγιδέψει" και να μανιπουλάρει κατά βούληση έναν π.χ. ψηλό, δυνατό, σημαντικό επαγγελματικά και κοινωνικά άντρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΕΞΟΥΣΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ :: Η ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΜΑΣ! :: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ-
Μετάβαση σε: