ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑρχικήΑρχική  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις

Υπάρχει ελεύθερη βούληση;
Ναι, μπορώ να αλλάξω το πεπρωμένο μου
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Vote_lcap20%ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Vote_rcap
 20% [ 1 ]
Όχι, η μοίρα ορίζει την πορεία μας
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Vote_lcap20%ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Vote_rcap
 20% [ 1 ]
Έχω κάποιες επιλογές στο σχέδιο της ζωής μου
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Vote_lcap60%ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Vote_rcap
 60% [ 3 ]
Δεν ξέρω, δεν έχω άποψη ακόμα
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Vote_lcap0%ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 5
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Site Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Site Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 1456
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2023
Τόπος : Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;   ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Icon_minitimeΔευ Ιουν 12, 2023 5:38 pm

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; 1962906vyg4gnpdyd

Ένα ερώτημα καίριο, που κατά καιρούς έχει απασχολήσει τους σκεπτόμενους ανθρώπους!

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλες δημοσιεύσεις μου ότι, η ελεύθερη βούληση έγκειται, κυρίως, στις ψυχές που ενσαρκώνονται (σε διάφορους πλανήτες) προς μάθηση και εξέλιξη!

Στις ψυχές που ενσαρκώνονται για μία αποστολή, σαν δάσκαλοι, αναμορφωτές κ.λ.π. η ελεύθερη βούλησή είναι περιορισμένη (και σε κάποιες περιπτώσεις σπάνια), μια και η πορεία τους είναι προκαθορισμένη, βάσει του Συμπαντικού Σχεδίου.

Υπάρχει ένα πρόγραμμα, μία εκπαίδευση και ένας εσωτερικός μηχανισμός που ενεργοποιείται στην πορεία της ζωής τους, ώστε να μπορέσουν να προσφέρουν το καλύτερο δυναμικό τους για την αποστολή αυτή!!!

Κατά πόσο πιστεύετε εσείς ότι υπάρχει ανθρώπινη βούληση και κατά πόσο μπορούμε να αλλάξουμε το κάρμα μας ή το πεπρωμένο μας;

Από την προσωπική μου έρευνα και μελέτη έχω καταλήξει στα εξής:

Για κάθε ψυχή που ενσαρκώνεται στη γη, υπάρχει και σχέδιο (ανάλογα το επίπεδο εξέλιξής της). Τα θεμέλια, η βάση, θα λέγαμε, για την καινούργια ζωή της στη γη (ή γιατί όχι και σε άλλους πλανήτες).

Από εκεί και πέρα η ίδια η ψυχή θα χτίσει το καινούργιο της οικοδόμημα, μέσα από τη ελεύθερή της βούληση. Πιστεύω, πως είναι "γραμμένα" τα πρόσωπα και οι καταστάσεις που συναντάμε στο διάβα της ζωής μας (αυτό θεωρώ πως είναι το "πεπρωμένο"). Είναι, λοιπόν, καθαρά στο χέρι μας, αν θα εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες αυτές και αν θα καλλιεργήσουμε τις προσωπικές μας σχέσεις.

Στην περίπτωση, τώρα, που μία ψυχή έχει κατέβει στη γη για μία αποστολή, υπάρχει ένα "έτοιμο οικοδόμημα", για να αναλάβει κατ' ευθείαν δράση, μετά την εκπαίδευσή της. Εκεί τα περιθώρια της ελεύθερης βούλησης ίσως είναι περιορισμένα.

Ας μη ξεχνάμε και τη ρήση... "πεπρωμένο φυγείν αδύνατον"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Youtube https://starworld.forumgreek.com
Star knight
Αστεράκι
Αστεράκι
Star knight


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ημερομηνία εγγραφής : 01/07/2023
Τόπος : Αθήνα

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;   ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 01, 2023 4:18 pm

Γεια σας φίλοι μου

Πολύ όμορφο, τα συγχαρητήριά μου!

Πιστεύω πως υπάρχει ένα συγκεκριμένο σχέδιο για κάθε ψυχή που έρχεται στη Γη.

Επάνω σε αυτό το σχέδιο, υπάρχουν και οι παρεκκλίσεις, ανάλογα με τις επιλογές που θα κάνει η ψυχή.

Συμφωνώ για τις εξελιγμένες ψυχές, που έρχονται για μία αποστολή ότι η ελεύθερή τους βούληση είναι περιορισμένη. Ίσως στις νέες ψυχές υπάρχουν και περισσότερες ευκαιρίες για μάθηση, μέσα από προκλήσεις και επιλογές.

Στη ζωή μου, πολλές φορές άλλα σχεδίασα και αλλού η ζωή με πήγε...

Και σίγουρα αυτό δεν ήταν στο χέρι μου!

Τελικά... πεπρωμένο φυγείν αδύνατον;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Site Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Site Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 1456
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2023
Τόπος : Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;   ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 01, 2023 7:25 pm

Αγαπητοί μου φίλοι!

Από την προσωπική μου έρευνα και μελέτη έχω καταλήξει στα εξής:

Για κάθε ψυχή που ενσαρκώνεται στη Γη, υπάρχει και σχέδιο (ανάλογα το επίπεδο εξέλιξής της). Τα θεμέλια, η βάση, θα λέγαμε, για την καινούργια ζωή της στη γη (ή γιατί όχι και σε άλλους πλανήτες).

Από εκεί και πέρα η ίδια η ψυχή θα χτίσει το καινούργιο της οικοδόμημα, μέσα από τη ελεύθερη της βούληση. Πιστεύω, πως είναι "γραμμένα" τα πρόσωπα και οι καταστάσεις που συναντάμε στο διάβα της ζωής μας (αυτό θεωρώ πως είναι το "πεπρωμένο"). Είναι, λοιπόν, καθαρά στο χέρι μας, αν θα εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες αυτές και αν θα καλλιεργήσουμε τις προσωπικές μας σχέσεις.

Στην περίπτωση, τώρα, που μία ψυχή έχει κατέβει στη Γη για μία αποστολή, υπάρχει ένα "έτοιμο οικοδόμημα", για να αναλάβει κατ' ευθείαν δράση, μετά την εκπαίδευσή της. Εκεί τα περιθώρια της ελεύθερης βούλησης ίσως είναι περιορισμένα.

Ας μη ξεχνάμε και τη ρήση... "πεπρωμένο φυγείν αδύνατον"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Youtube https://starworld.forumgreek.com
space heart
Συντονιστής
Συντονιστής
space heart


Αριθμός μηνυμάτων : 350
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2023
Τόπος : Ουράνια Πεδία

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;   ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 01, 2023 7:30 pm

Συμφωνώ με την καλή μου Site Admin!

Υπάρχει όμως και κάτι ακόμα που έγκειται 100% στην ελεύθερη βούληση...

Στην επιλογή του δρόμου μας, της Αρετής ή της Κακίας...

Και εκεί είναι η μεγαλύτερη πρόκληση!

Θα προτιμήσουμε τις ανέσεις που δίνει η Κακία ή τον δύσκολο δρόμο της Αρετής;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ιέρεια
Αστέρι
Αστέρι
Ιέρεια


Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2023
Τόπος : Ο Ναός της Σοφίας

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;   ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 01, 2023 7:32 pm

Γεια σας φίλοι μου!

Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν υπάρχει ελεύθερη βούληση.

Μου άρεσε η απάντηση της space heart, η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη!

"Υπάρχει όμως και κάτι ακόμα που έγκειται 100% στην ελεύθερη βούληση...

Στην επιλογή του δρόμου μας, της Αρετής ή της Κακίας...

Και εκεί είναι η μεγαλύτερη πρόκληση!

Θα προτιμήσουμε τις ανέσεις που δίνει η Κακία ή τον δύσκολο δρόμο της Αρετής;"

Πιστεύω πως εκεί υπάρχει ανθρώπινη βούληση!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΕΤΟΣ
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
ΑΕΤΟΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2023
Τόπος : Στην έρημο... της γνώσης!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;   ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 01, 2023 7:35 pm

Φίλη μου Μάρω

Το ερώτημα που θέτεις μας έχει απασχολήσει όλους!

Υπάρχει άραγε ελεύθερη βούληση;

Νομίζω, πως η πιο σωστή απάντηση βρίσκεται στην υπογραφή σου!

"Ο πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάσταχτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του..."

Αυτό... από την προσωπική μου εμπειρία και θεώρηση των πραγμάτων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΟΙΡΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ :: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ :: Η ΨΥΧΗ-
Μετάβαση σε: